Funkce 1. čakry

21. ledna 2017 v 13:13 | Nina |  Čakry
Harmonická funkce
Je-li Tvoje základní čakra otevřená a harmonicky funguje, zažíváš hluboké osobní spojenectví se Zemí a jejími tvory, nezkalenou vitalitu, spokojenost, stabilitu a vnitřní sílu. Cítíš se být zařazen do přirozeného běhu života, do střídání klidu a aktivity, smrti a nového života. Tvé jednání je neseno přáním spoluúčastnit se života na Tvé mateřské planetě, v souznění s plodivou silou Země, s životem v přírodě. Připadá Ti snadné uskutečňovat ve světě své cíle. Tvůj život stojí na neotřesitelné pradůvěře. Zažíváš Zemi jako místo jistoty, kde můžeš dostat všechno, čeho je Ti zapotřebí: přízeň, výživu, bezpečí a ochranu. Tím se otvíráš s důvěrou životu zde na Zemi a vše, čeho se Ti dostává, přijímáš s vděčností.

Disharmonická funkce
Při jednostranné dominaci nebo chybné funkci této čakry krouží Tvoje myšlení a jednání hlavně kolem materiálního vlastnictví a jistoty, stejně jako kolem smyslových požitků, jako např.dobré jídlo, alkoholické nápoje, sex atd. To, po čem bažíš, si chceš také přivlastnit, aniž bys přemýšlel o následcích. Zároveň Ti může být vysloveně zatěžko otevřeně brát a dávat. Máš tendenci se pojistit a ohraničit. Neschopnost něčeho se vzdát a touha si všechno podržet je nezřídka vyjádřena v tělesné rovině formou zácpy nebo tělesné nadváhy.
Tvé jednání je zaměřeno především na uspokojování Tvých vlastních fyzických potřeb. Přitom přehlížíš nebo nevědomky přecházíš potřeby jiných, stejně jako potřebu svého vlastního těla po zdraví a umírněné výživě a po vyrovnaném a harmonickém způsobu života.
V extrémních případech trváš na určitých představách a žádostech, od kterých se nedokážeš odpoutat. Jestliže jsou Tvoje utkvělé představy okolnostmi nebo ostatními lidmi vystaveny tlaku, reaguješ předrážděně a hněvivě, v extrémních případech také zuřivě nebo agresivně. Nemírné prosazování vlastních přání a představ spadá rovněž do oblasti porušené základní čakry. Vztek, hněv a násilí jsou konec konců obranné mechanismy, které poukazují na nedostatek pradůvěry. Za takovým jednáním stojí vždycky strach ztratit nebo vůbec nezískat něco, co Ti dává pocit jistoty nebo dobré pohody.
Země je pro Tebe místem, které musí být ovládáno a vykořisťováno, aby se člověku zajistilo přežití. A tak je kořistnictví, které dnes převládá v poměru vůči Zemi, a porušování její přirozené rovnováhy, symptomem poruch v základní čakře u většiny dnešních lidí.

Nedostatečná funkce
Při zablokované nebo uzavřené základní čakře je Tvoje tělesná konstituce velmi slabá a máš málo tělesné i duševní síly k překonání čehokoliv. Mnoho věcí v životě Ti dělá starosti, pocity nejistoty znáš velmi dobře. Možná máš také pocit nejisté půdy pod nohama, nebo se cítíš "ne zcela přítomen". Nepřipadá Ti snadné vyrovnat se s požadavky života, často Ti chybí síla prosadit se a stabilita. Proto Ti život na Zemi připadá často jen jako břímě, a ne jako radost. Stále toužíš po životě, který by byl snazší, příjemnější a méně náročný.
Jestliže jsi rozvíjel jednostranně své vyšší čakry, může Ti nedostatečná funkce Tvé základní čakry způsobovat pocity, že sem tak docela nepatříš. Protože můžeš přijímat elementární životní sílu jen v omezené míře, dochází - ve spojení s blokádou v druhé a třetí čakře - v některých případech k chorobnému hubnutí, "útěkové" reakci. Budeš však tak dlouho konfrontován s problémy pozemského života, dokud se nenaučíš považovat je za milníky svého celkového vývoje.

Zdroj: Základní kniha o čakrách - S.Sharamon a B.J. Baginski
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama