Archanděl MICHAEL

22. ledna 2017 v 11:54 | Nina |  Andělé

Ohnivý princ světla a bojovný zastánce lidstva

Michael je patrně nejznámější ze všech andělů. Jako o archandělovi jsou o něm zmínky ve Starém a Novém zákonu i v Koránu. Jeho jméno znamená "Kdo je jako Bůh", neboli dokonalý odraz božského světla. Je princem světla, vede síly dobra proti silám temnoty. V nebeské válce vedl nebeské obyvatele v závěrečném boji proti Satanovi, nad nímž zvítězil. Michael zachránil Daniela z jámy lvové a podle křesťanské tradice klade odpor Satanovi tím, že v okamžiku smrti navštíví každou duši a nabídne jí vykoupení. Muslimské učení ho popisuje s křídly barvy šafránu, na nichž jsou miliony tváří s miliony úst, které úpěnlivě prosí o milost pro lidstvo.
Michael je vítězem nad drakem, je nebeským protějškem svatého Jiří. To často představuje vítězství křesťanství nad pohanstvím, ale spíše je to symbolem vítězství božského řádu nad chaotickými silami temnoty. Jako nejbojovnější z archandělů se zjevuje v bitvách. Jeho nejimpozantnější zjevení bylo za první světové války u Mons, kdy zjevně silnější německá armáda byla náhle nevysvětlitelně poražena. Němečtí zajatci z této bitvy popisovali, jak se nad spojeneckými liniemi vznášela přízračná armáda vedená oslnivou postavou na bílem koni.

Asociace a symbolika

V alchymistické terminologii představuje Michael zlatého lva, transmutovanou a dokonalou energii základního prvotního draka. Je patronem vysoko položených míst a je mu zasvěceno mnoho kostelů na vrcholcích kopců v Evropě, jako například Saint Michael. Termín saint odráží ambivalenci ohledně andělů v křesťanské tradici. Michael je strážným andělem římskokatelické církve a Izraele. V umění bývá nejčastěji zobrazován v červeném a v zeleném, bílém nebo zářivém brnění. Jako přemožitel draka mu stojí na krku a v ruce třímá meč nebo kopí. Jako anděl smrti a božské spravedlnosti drží v ruce váhy. Jako archanděl jihu představuje ohnivý živel a léto. Nejlépe si ho lze představit v ohnivých odstínech červené barvy.Zdroj: Andělé - Francis Melville
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama